Zobni kamen nastaja kot mehka obloga na zobeh, ki nudi popolno gojišče bakterij v ustih. Če te obloge v dnevu ali dveh ne odstranimo, se prične tvoriti zobni kamen, ki povzroča težave. Zobni kamen je hrapav in nudi zavetje vojski bakterij, povzroča tudi vnetje dlesni. Če vas dlesen na otip zaboli ali med ščetkanjem zakrvavi je čas za obisk ustnega higienika, ki pa bo najverjetneje opravil le čiščenje zobnega kamna, kar ne bo bolelo.
Daljše vnetje dlesni vodi v parodontalno bolezen
Tisti, ki ste se s to nadlogo že spopadali, imate morda izkušnjo z odstranjevanjem zobnega kamna kar doma. Morda s kakšnim ostrim predmetom ali zobotrebcem, ki ste ga potisnili med dva zoba in je odpadel zajeten kos kamna
Nikar tega ne počnite sami, ampak se napotite k ustnemu higieniku, ki je strokovno usposobljen za odstranitev zobnega kamna.
Kako poteka čiščenje zobnega kamna?
Zobnega kamna ne moremo odstraniti sami. Zobni kamen se namreč nahaja tudi na takšnih predelih, ki jih sami ne dosežemo. Sam postopek je v večini primerov neboleč, morda le nekoliko neprijeten.
Odstranjevanje zobnega kamna je navadno opravljeno v enem posegu.Ta poseg se opravi s posebnim ultrazvočnim inštrumentom, s katerim se odstrani ves zobni kamen. Vibracije v pravem frekvenčnem pasu povzročijo odluščenje zobnega kamna od površine zoba. Po končanem postopku sledi še poliranje oziroma peskanje zob.
Priporočljivo je, da po tovrstnem posegu tisti dan ne uživate kave, čaja, vina, cigaret in na splošno vsega, kar vsebuje barvila. V tem času so zobje namreč precej bolj občutljivi in lahko pride do hitrega obarvanja zob.
Kolikokrat letno na odstranjevanje zobnega kamna?
Vse je odvisno od vsakega posameznika posebej. Nekaterim zobni kamen nastaja hitreje, spet drugim počasneje. Velja pa, da v povprečju oseba z zobnim kamnom obišče ustnega higienika enkrat do trikrat letno.
Obstajajo tudi ljudje, ki to potrebujejo pogosteje. Dejstvo je, da naj bi zobozdravnika obiskali vsaj dvakrat na leto. V tem času bo ta lahko natančno ocenil stanje vaših zob in vas po potrebi naročil na čiščenje zobnega kamna.
Kje najpogosteje nastane zobni kamen?
Zobni kamen najraje nastaja na notranji strani sprednjih spodnjih zob, se pravi, spodnjih sekalcev. Ta del zob je vsekakor najtežje očistiti, v prid nabiranju obloge pa govori tudi dejstvo, da se tam nahajajo žleze slinavke, zaradi katerih je koncentracija mineralov višja.
Kako se lahko zaščitim pred zobnim kamnom?
Preventiva je seveda tudi redno dnevno čiščenje zob in ustne votline. Predvsem takrat, ko so obloge še mehke in jih je moč očistiti s temeljitim ščetkanjem.
Kasneje, ko se mehke obloge strdijo in se spremenijo v zobni kamen, sami žal več ne morete storiti ničesar. Potreben je obisk ustnega higienika, ki strokovno opravi čiščenje zobnega kamna po zgoraj opisanem postopku.
Peskanje zob
»Moji zobje še nikoli niso bili tako čisti in gladki!« smo slišali pri večini naših strank po posegu.
Pri zabarvanju zob igrajo pomembno vlogo življenjske navade, sestava sline, ustna higiena in prehranjevanje. Zunanje zabarvanje povzročajo pigmenti iz živil in poživil, kot so temno rdeče vino, borovnice, pravi čaj, kava ali tobak. Poznamo tudi notranje zabarvanje zob, ki nastane zaradi nekaterih zdravil ali motenj med razvojem zoba. Zabarvani so pogosto tudi mrtvi zobje zaradi odmrtja zobne pulpe.Najhitrejše in najlažje odstranimo trdovratno zunanje zabarvanje s peskanjem zob pri ustnemu higieniku. Peskalnik je bil razvit za hitrejše čiščenje težko dostopnih mest, kot so zobje, ki stojijo tesno skupaj, okoli zobnega aparata, pod protetiko,…
Pri tem prihranimo polovico več časa, kot če bi čistili zobe na tradicionalen način z gumijastim nastavkom in polirno pasto. Peskalnik zabarvanje odstrani pod pritiskom s posebnim prahom – sodo bikarbono. Občutljivost med peskanjem je zmanjšana zaradi pomanjkanja neposrednega stika z zobmi in odsotnosti toplote in vibracij; tako je poseg neboleč. Poteka hitro in ne poškoduje zobne sklenine, če se z njim seveda ne pretirava. Po peskanju se doseže večja belina zob, saj temeljito očisti vsa zabarvanja in je cenovno bolj ugoden in manj abraziven od beljenja zob.
V naši ordinaciji smo veliki ljubitelji tega načina odstranjevanja zabarvanja, saj so rezultati neverjetni! Vaši zobje se ne bodo nikoli počutili tako čisto, sveže in lahkotno kot po tem tretmaju. Če ste strasten kadilec ali ljubitelj rdečega vina, kurkume ali druge pisane hrane in pijače, po seji morda ne boste več prepoznali svojih zob.
Luščenje in glajenje zobnih korenin
Za napredovalo parodontalno bolezen – parodontozo so značilni globoki žepi. Globinsko čiščenje takih obzobnih vnetno prizadetih žepov zahteva posebne tehnike. Postopek nekirurškega čiščenja globokih periodontalnih žepov – obzobnih žepkov se imenuje luščenje in glajenje zobnih korenin.V postopku luščenja se z zato namenjenim naborom kiret s površine zobne korenine odstrani zobni kamen v globokih obzobnih žepih.
Pri tem se odstrani tudi bakterijske mase in toksine, ki jih bakterije proizvajajo. S postopkom glajenja se zgladi vse površine korenin. Na gladke površine korenin zob v globokih obzobnih žepkih se bakterije ki tvorijo zobno oblogo - biofilm veliko težje prilepijo – adherirajo. Zato postopek nekirurškega zdravljenja – luščenje in glajenje zobnih korenin omogoča vaši dlesni, da si opomore, vlakna, ki še niso propadla se pozdravijo in spet omogočijo dober in čvrst pripoj dlesne na zob.
Luščenje in glajenje običajno zahteva več obiskov, zdravljenje opravimo v lokalni anesteziji. Ker pa lokalne anestezije ne moremo aplicirati po vseh predelih ust na enkrat običajno to naredimo v več obiskih.
Poliranje zob
Po vsakem odstranjevanju trdih in mehkih zobnih oblog je obvezno še poliranje. Namen poliranja je, da so zobje po postopku bolj gladki in da jim povrnemo njihovo naravno belo barvo.
Premazi zob
Poznamo različne vrste premazov, ki zaščitijo vaše zobe.